*  
موفقیت بر روی ستون های شکست شکل می گیرد
کارایی اساس بقا است، اما لازمه موفقیت ثمربخش بودن است
موفقیت، مساوی با رسیدن به هدف نیست، بلکه خود سفر است
موفقیت، مساوی با رسیدن به هدف نیست، بلکه خود سفر است
 *

ورود / ثبت نام

تاثیر شگفت وعلمی موسیقی در آرامش

موسیقی بسیار تاثیرگذار و  پرقدرت است. این ترنم شگفت، ما را به درونمان وصل می‌کند، و می تواند روح و روان را به فضای خارج سفر دهد.

می تواند ما را مسافر رویا ، تخیل و دنیایی دیگر کند.

می تواند هیجان و انرژی ایجاد کند و خلاصه اینکه میتواند معجزه کند واحساسات را برانگیزد.

موسیقی درمانی، مسیر و روشی است که از زمان ارسطو و افلاطون مطرح بوده و قدمت داشته است. موسیقی می تواند در هنگام ناراحتی و غم، در زمان خشم و عصبانیت، و هنگام بیماری موثر باشد.

محققان با انجام تحقیقات و آزمایشات مختلف دریافته‌اند:

بدن انسان تمام علائم برانگیختگی احساسی را هنگام نیوشیدن و شنیدن موسیقی از خود بروز می دهد.

برای مثال:

موسیقی روی افزایش و بالا رفتن ضربان و نبض و فشار خون تاثیر دارد،

باعث گشادی مردمک چشم می شود و این مثالها و حالات

هنگامی که ترنم دلنوازی را که دوست داریم

و از آن اثر می گیریم اتفاق می افتد،

و این اتفاقات دقیقا شرایطی است که

در مواجهه با فردی که به او عشق و علاقه داریم صورت می گیرد.

موسیقی های آرام و کلاسیک عموما آرامش بخش هستند و پژوهش های انجام شده نشان داده است، حس و حالی که از نیم ساعت گوش دادن به این نوع و ژانر موزیک ایجاد می شود، می تواند معادل خوردن یک قرص والیوم انسان را آرام کند که با توجه به تبعات دارو حتما موسیقی می تواند قدرت درمانی بهتری داشته باشد، بشرطی که با صدا و کیفیت مناسب و بجا استفاده شود.

 موزیک های آرام و با ریتم های کند و موسیقی کلاسیک هر دو نیمکره مغز را درگیر می کنند. در حالت کلی، موسیقی، شور و اشتیاق و هیجان درونی را خیلی خوب آزاد میکند و  حس خوب و آرامش را } که همه ما دنبالش هستیم{ ایجاد می کند.

معجزه موثر موسیقی و اثرات آن بر روح روان غیر قابل انکار است و به اضافه همه مواردیکه گفتیم می تواند تاب آوری و قدرت تحمل انسان را در فشارها و استرس ها، دردها، مشکلات و شرایط سخت بالا ببرد.

می توانید مقاله روایتی موزن و زمینی_و نقطه چین تا آسمون را هم مطالعه کنید

گوش دادن به موسیقی البته براساس نوع موسیقی می تواند بر متابولیسم بدن نیز تاثیر بگذارد، و در توازن انرژی و به هضم غذا هم کمک نماید. امروزه با پژوهشهای گسترده در موسیقی درمانی، بهبودی بسیاری از بیماریهای جسمی و روحی روانی و نقش موسیقی در تسهیل امورات کاملا اثبات شده است.

البته موسیقی تنها برای ما انسانها اثرگذار و لذت بخش نیست. این معجزه آهنگین تقریبا برای همه  موجودات زنده اثرگذار یا گوش نواز است، حس  شنیدن بی‌نظیر موسیقی و لذت بردن از آن، در همه موجودات، از افسانه های کهن و اساطیری تا تحقیقات علمی بر آن صحه می گذارد حتی محققین پی برده اند که موسیقی مناسب  بر رشد بهتر نباتات و گیاهات اثرات مثبت و مستقیم دارد.

حال اگر رویکرد و گرایش موسیقی به سمت و سو و اشارات و نوا و کلام معنوی باشد، مسلما اثرات مثبت آن نیز عمیق تر و وسیع تر خواهد بود و این آرامش و معنا ، بصورت تصاعدی افزایش خواهد داشت. این نوا و کلام به همراه ملودی و ریتم باعث بالا رفتن  میزان تولید سروتونین مغز می شود. سروتونین هورمونی است که سبب تداوم انتقال پالس های عصبی و پایداری بیشتر حس شادی و شادمانی خواهد شد که موجب انبساط خاطر می شود.

  تجربه ای چشیدنی (آلبوم موسیقی از “بارون تا آسمون” و “آستان آسمان”) با شرایط ویژه

    وقتی مغز انسان یک اتفاق هیجان انگیز یا یک شوک مثبت دریافت می کند (مثلا شنیدن یک موسیقی، استشمام یک رایحه خوب، دیدن یک منظره زیبا یا احساس و رفتار عاشقانه و یا حتی دیدن یک نقاشی قشنگ و هرچه برای شما مساعد و مطبوع است) ترشح سروتونین آغاز می شود، و مخابره این حس به مغز، باعث آزادسازی مقدار بیشتری سروتونین می شود. هرچه این حس خاصتر و دلپذیرتر باشد، افزایش سطح سروتونین را در پی خواهد داشت و در نتیجه باعث تحریک . به اوج رسیدن احساسات و همچنین شادکامی و شادمانی و آرامش درونی می شود.

در واقع بسیاری از داروهایی که برای افسردگی ساخته شده است، باعث افزایش تولید و سطح سروتونین می شود، و کمبود این هورمون در مغز باعث حس افسردگی و پژمردگی افراد می شود. بطور کلی سیستم بدن ما نیز تابع ریتم و ضرب آهنگ است و تولید و ترشح بسیاری از هورمون‌ها و مواد مفید به همین شکل انجام میشود.

یکی از روش های معالجه بالینی و درمان افسردگی از همین ضرب آهنگ و ریتم موسیقی است، ضرب آهنگ و ریتم موجب تحریک و تقویت ضربان های طبیعی بدن مانند ضربان قلب یا امواج آلفای مغز می‌شود، بعلاوه آهنگ و ملودی کاتالیزور خلاقیت در مغز است وهمانند یک شتاب دهنده کار می‌کند.

و در نهایت موسیقی یک زبان بین المللی وجهانی است که روان را جلا می‌دهد وباعث مالش و آرامش روح وجسم می‌شود تا احساسات پرواز کنند و به غلیان و تراوش بیانجامند.

موسیقی هنری قدرتمند است که می‌تواند ساختارشکن باشد،

می‌تواند شگفتانه و شکوه خلق کند، می‌تواند زندگی را تغییر دهد،

روال ها و روزمرگی ها را بشکند، احساسات را جاری و ساری کند، مرزها را بشکند،

یکپارچه کند، متعادل کند، موسیقی می‌تواند عشق وشور وهیجان ایجاد کند،

می‌تواند منجر به صلح و صفا شود،می‌تواند منسجم کند، متحد کند، و انقلاب کند.

می‌تواند جغرافیای دنیای خاکی و جهانِ وجودت را درنوردد،

و تو را به عمق تاریخ  ببرد. موسیقی می ‌تواند به سرعت و کیفیت بیافزاید.

می تواند با معنا و معنویت و اعتقاداتت با همه فاکتورهای بالا همسفرت کند.

پیشنهاد می شود توضیحات مربوط به آلبوم موسیقی “ازبارون تا آسمون” و “آستان آسمان” و همچنین پکیج ویژه “دو آلبوم” را مطالعه نمایید و در صورت تمایل تهیه کنید.

 

4 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *